Spomenuli ste aj pocit osamelosti. Ako sa prejavuje?
Objavuje sa hlavne pri dlhodobej práci z domu. Človek nadobudne pocit, že nemá koho požiadať o radu, a že je na všetko sám. Cíti odlúčenie od firmy a od jej hodnôt. Osamelosť následne spôsobuje pocity úzkosti a depresie. To sa prejavuje vzťahovaním problémov na seba, zníženým sebavedomím, nespavosťou, prípadne aj problémami v rodinných vzťahoch, nervozitou a zvýšeným stresom.
Platí to na všetkých ľudí?
Samozrejme, hovorím vo všeobecnej rovine a netýka sa to každého človeka. Veľa introvertov sa určite z home-officov tešilo a vyhovovalo im to.
Kde je tá hranica, kedy človek môže prepadnúť pocitu osamelosti a ako často by mal chodiť do kolektívu v kancelárii?
Je to individuálne a súvisí to s typom osobností. Dôležitá je možnosť voľby, aby si zamestnanec mohol vybrať spôsob práce, ktorá mu najviac vyhovuje. A nie je to iba o stretávaní sa v kancelárii. Dva roky sa tu ľudia nestýkali vôbec, izolácia bola veľmi silná. Je to aj o budovaní vzťahov mimo pracoviska: na obedoch, na káve či pive a teambuildingoch.
Je pre ľudí návrat do kancelárií náročný?
Často sledujeme skôr radosť z návratu, vyššiu efektivitu i pracovný výkon. Zrazu, ak si potrebujú zamestnanci niečo overiť, stačí sa otočiť a poradiť sa s kolegom. Veci idú rýchlo a nemusím čakať desať minúť na to, kým mi kolega odpíše alebo si nájde čas na call. Do toho všetkého zasahuje ľudský faktor, pocit spolupatričnosti, že tvoríme jeden tím a navzájom si vieme pomôcť.
Môžeme po dvoch rokoch v pandémii povedať, že ľudský kontakt je nenahraditeľný?
Je to ťažká otázka. Mark Zuckerberg so svojim Metaversom by asi nesúhlasil. Dva roky v pandémii nás však naučili, že práca z domu funguje, ale nie je optimálna. Že oveľa lepšie je sa stretnúť a komunikovať osobne.